КИЇВСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Сквирська районна організація
Офіційні документи
Меню сайту

Корисні посилання
  • Київська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України
  • ЦК Профспілки працівників освіти і науки України
  • Федерація Профспілок України
  • Сквирська міська рада
  • Офіційний сайт відділу освіти Сквирської міської ради
  • Сквирський ЦПРПП
  • Офіційний сайт Сквирського ЦДЮТ
  • Сквирськйи ЗЗСО №1
  • Сквирський академічний ліцей №2
  • Оріховецький НВК Малолисовецький НВК
  • Сквирський ЗЗСО №3
  • Сквирський НВК
  • Сквирський ліцей
  • Сквирський академічний ліцей ІТ "Перспектива"
  • Тхорівська філія
  • Кам’яногребельська початкова школа

  • Архів

    Форма входу


    Категорії розділу
    Офіційні документи [15]

    Календар

    Вітаю Вас, Гість · RSS 30.04.2024, 08:22

    Головна » Файли » Офіційні документи

    Додаток до листа МОЗ від 07.03.2007 р.№ 05.03.01-Д-1/455
    04.03.2012, 11:50
    МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

    Додаток

    до листа МОЗ

    від 07.03.2007 р.

    № 05.03.01-Д-1/455

    РОЗ'ЯСНЕННЯ


    щодо набуття права на перерву у зв'язку з роботою за комп'ютером

    Всесвітня організація охорони здоров'я ще в 1989 році в офсетній публікації № 99 (Видеодисплейные терминалы и здоровье пользоваталей) дійшла висновку, що робота з використанням персональних комп'ютерів (ПЕОМ) супроводжується зоровим і нервово-емоційним напруженням, негативними зрушеннями в кістково-м'язовій системі людини. Слабкі рівні неіонізуючих і іонізуючих випромінювань, що створюються відеодисплейними терміналами на електронно-променевих трубках, несуть загрозу збільшення онкопаталогії, негативного впливу на вагітних і плід. У всіх розвинених країнах, у тому числі в країнах Європейської спільноти, існують сотні документів, які регламентують вимоги не тільки до комп'ютерів, а і до організації робочих місць з їх використанням. Таким чином, безконтрольне використання комп'ютерної техніки може призвести до негативного впливу на здоров'я користувачів комп'ютерів, особливо дітей.

    Постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 р. N 1290 "Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботи із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці" до зазначеного переліку включено працівників, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах.

    Державні санітарні правила і норми роботи з візуальними дисплейними терміналами (далі - ВДТ) електронно-обчислювальних машин (ДСанПіН 3.3.2-007-1998 - далі санітарні правила), затверджені постановою головного державного санітарного лікаря України від 10.12.98 р. № 7, встановлюють медичні вимоги до умов та організації праці при роботі з візуальними дисплейними терміналами усіх типів вітчизняного та зарубіжного виробництва на основі електронно-променевих трубок.
    Державні санітарні норми і правила є обов'язковими для виконання нормативно-правовими актами і встановлюють медичні вимоги безпеки щодо середовища життєдіяльності та окремих його факторів, недотримання яких створює загрозу здоров'ю і життю людини та майбутніх поколінь (ст. 1 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення".
    Санітарні правила призначені для запобігання несприятливої дії на працівників шкідливих факторів, які супроводжують роботу з візуальними дисплейними терміналами, пов'язаною з зоровим і нервово-емоційним напруженням, що виконується у вимушеній робочій позі при локальному напруженні верхніх кінцівок на фоні обмеженої загальної м'язової активності (гіподинамії) під впливом комплексу несприятливих факторів - шуму, електростатичного поля, неіонізуючих та іонізуючих електромагнітних випромінювань та ін., і містять обов'язкові гігієнічні й ергономічні вимоги до організації робочих приміщень та робочих місць, параметрів робочого середовища, дотримання спрямованого на запобігання порушень у стані здоров'я користувачів електронно-обчислювальних машин (далі - ЕОМ), у тому числі персональних електронно-обчислювальних машин (далі - ПЕОМ).

    Розділом 5 зазначених санітарних правил встановлені вимоги до режимів праці і відпочинку при роботі з візуальними дисплейними терміналами ЕОМ та ПЕОМ.

    Згідно з положеннями зазначеного розділу при організації праці, що пов'язана з використанням ВДТ ЕОМ і ПЕОМ, для збереження здоров'я працюючих, запобігання професійним захворюванням і підтримки працездатності слід передбачити внутрішньозмінні регламентовані перерви для відпочинку.

    Внутрішньозмінні режими праці і відпочинку мають передбачати додаткові нетривалі перерви в періоди, що передують появі об'єктивних і суб'єктивних ознак втомлення і зниження працездатності.

    При виконанні протягом дня робіт, що належать до різних видів трудової діяльності, за основну роботу з ВДТ ЕОМ і ПЕОМ слід вважати таку, що займає не менше 50% часу впродовж робочої зміни, мають передбачатися:

    - перерви для відпочинку і вживання їжі (обідні перерви);
    - перерви для відпочинку і особистих потреб (згідно з трудовими нормами);

    - додаткові перерви, що вводяться для окремих професій з урахуванням особливостей трудової діяльності.

    Тривалість обідньої перерви визначається чинним законодавством про працю і Правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства (організації, установи).

    Внутрішньозмінні режими праці і відпочинку при роботі з ВДТ ЕОМ і ПЕОМ розроблено з урахуванням характеру трудової діяльності, напруженості і важкості праці диференційовано для кожної професії.

    За характером трудової діяльності виділено три професійні групи згідно з діючим класифікатором професій:
    1) розробники програм (інженери-програмісти) - виконують роботу переважно з відеотерміналом та документацією при необхідності та інтенсивного обміну інформацією з ЕОМ і високою частиною прийняття рішень. Робота характеризується інтенсивною розумовою творчою працею з підвищеним напруженням зору, концентрацією уваги на фоні нервово-емоційного напруження, вимушеною робочою позою, загальною гіподинамією, Періодичним навантаженням на кисті верхніх кінцівок. Робота виконується в режимі діалогу з ЕОМ у вільному темпі з періодичним пошуком помилок в умовах дефіциту часу;

    2) оператори електронно-обчислювальних машин - виконують роботу, яка пов'язана з обліком інформації, одержаної з ВДТ за попереднім запитом, або тієї, що надходить з нього, супроводжується перервами різної тривалості, пов'язана з виконанням іншої роботи і характеризується як робота з напруженням зору, невеликими фізичними зусиллями, нервовим напруженням середнього ступеня та виконується у вільному темпі;

    3) оператор комп'ютерного набору - виконує одноманітні за характером роботи з документацією та клавіатурою і нечастими нетривалими переключеннями погляду на екран дисплея, з введенням даних з високою швидкістю, робота характеризується як фізична праця з підвищеним навантаженням на кисті верхніх кінцівок на фоні загальної гіподинамії з напруженням зору (фіксація зору переважно на документи), нервово-емоційним напруженням.

    Встановлюються такі внутрішньозмінні режими праці та відпочинку при роботі з ЕОМ при 8-годинній денній робочій зміні залежно від характеру праці:

    - для розробників програм із застосуванням ЕОМ слід призначати регламентовану перерву для відпочинку тривалістю 15 хвилин через кожну годину роботи за ВДТ;

    - для операторів із застосуванням ЕОМ слід призначати регламентовані перерви для відпочинку тривалістю 15 хвилин через кожні дві години;

    - для операторів комп'ютерного набору слід призначати регламентовані перерви для відпочинку тривалістю 10 хвилин після кожної години роботи за ВДТ.

    У всіх випадках, коли виробничі обставини не дозволяють застосувати регламентовані перерви, тривалість безперервної роботи з ВДТ не повинна перевищувати 4 години.

    При 12-годинній робочій зміні регламентовані перерви повинні встановлюватися в перші 8 годин роботи аналогічно перервам при 8-годинній робочій зміні, а протягом останніх 4-х годин роботи незалежно від характеру трудової діяльності через кожну годину тривалістю 15 хвилин.

    З метою надання роз'яснень щодо набуття права на перерву іншими категоріями працівників просимо надати конкретний перелік посад, трудова діяльність працюючих на яких має такі ж характеристики, як і діяльність зазначених в ДСанПіН груп працюючих.

    Категорії посад просимо вказати відповідно до Класифікатора посад (ДК 003:2005), затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 26 грудня 2005 року N 375 "Про затвердження національних класифікаторів, зміни до державного класифікатора та скасування чинності державних класифікаторів".

    Принагідно повідомляємо, що у 2007 році Міністерство планує завершити роботу з підготовки Державних санітарних норм і правил "Обладнання, влаштування ігрових комп'ютерних закладів для дітей".
    Категорія: Офіційні документи | Додав: adminsk
    Переглядів: 1350 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
    Сквирська районна організація © 2024
    Зробити безкоштовний сайт з uCoz